Kto z nas nie lubi się wylegiwać na plaży i opalać się? Jest to idealny sposób na spędzenie wakacji, ale również może powodować wiele szkód. Nieumiejętne opalanie może powodować zaczerwienienia, a nawet nowotwory skóry. Jak się opalać, aby sobie nie zaszkodzić?
Promienie słoneczne docierają do nas w postaci promieniowania UV, które przebija się w głębsze warstwy skóry i powoduje, że nasza skóra zmienia odcień na ciemniejszy. Aby cieszyć się słoneczną pogodą, warto jest poznać zasady zdrowego opalania. Podstawą są kremy ochronne z wysokim SPF, które należy dobrać do odpowiedniego typu karnacji. Warto jest wspomagać działanie filtrów olejami roślinnymi np. olej z marchwii. Wybierzmy porę dnia, kiedy promieniowanie jest słabsze, czyli do godziny 11:00 i po południu.
Zdrowa opalenizna będzie się utrzymywała przez długi czas, kiedy będziemy się wystawiać na słońce krócej, ale za to częściej. ważnym aspektem jest ochrona głowy. W czasie opalania zakładajmy kapelusze z szerokimi rondami lub czapki. Po opalaniu zadbajmy o prawidłowe nawilżenie skóry.